Askerlik Yerleri Açıklandı: 2021 Kasım Askerlik Yerleri Açıklandı Mı? Askerlik yerleri sorgulama ekranı!

Askerlik yerleri ve sınıflandırma koşulları Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yayınlandı. Peki 2021 Kasım Askerlik Yerleri Açıklandı Mı? Askerlik yerleri sorgulama ekranına nasıl girilir? İşte 2021 Kasım celbi askerlik yerleri e-Devlet sorgulama ekranı…

Askerlik yerleri Kasım 2021, askerlik görevini yerine getirecekler tarafından merak ediliyordu. Milli Savunma Bakanlığı askerlik yerlerinin açıklanma tarihi ile ilgili bilgi vermişti. Peki askerlik yerleri açıklandı mı? Milli SAVUNMA Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde askerlik yerleri ve sınıflandırma koşulları açıklandı. Bu sayede adaylar e-devlet ekranı üzerinden sorgulamalarını gerçekleştirebilmektedir. Peki Askerlik yerleri sorgulama ekranına nasıl girilir? Kasım 2021 askerlik yeri sorgulama ekranı ve e-devlet askerlik yeri öğrenme ekranı sizler için yazdık.

Kasım 2021 Askerlik Yerleri Açıklandı Mı?


Kasım celbi seçim sonuçları ve tasnif sonuçları 22 Ekim 2021 tarihinde e-devlet üzerinden duyuruldu. Yedek subay/Astsubay adayları arasında, sınıf okulu ve eğitim merkezinin eğitimine çağırma ve sevk döneminde katılmayanların (bir önceki tasnif döneminde sınıflandırılanlar dahil) askere alınacaktır.

Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir?


e-devlet askerlik yeri öğrenme ekranı sayesinde bedelli askerlik ve askerlik celp tarihlerine ulaşılabilir. Milli savunma Bakanlığı'nın yayınladığı bilgiler buradan görüntülenebilir. Askerlik yerleri sorgulama işlemi, E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra arama kısmına yazılarak bulunabilir.Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Yerleri İle İlgili Açıklama!


Astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2. Kasım 2021 sınıflandırma dönemi Sınıflandırma Nitelik Listesine; yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden, 31 Ağustos 2021 (dahil) tarihine kadar; yoklamasını yaptıran ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlardan celp tercihlerine göre başvurusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak kabul edilenler, erteleme ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar alınacaktır.

3. Kasım 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 31 Ağustos 2021 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti tercihi ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır.

4. Seçim ve sınıflandırma sonuçları 22 Ekim 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden tabi oldukları celp ve sevk döneminde sınıf okulu ve eğitim merkezindeki eğitimin üçte birine katılmayanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir. (TSK nın ihtiyaç duyduğu sınıf ve meslekler hariç).

6. Yükümlüler, sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde;

a. e-Devlet'ten 'Kovid-19' anketini dolduracaklar,

b. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında 'Kovid-19' testlerini yaptıracaklar,

c. Test sonucu negatif çıkanlar aynı gün içerisinde e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarından sevk belgelerini alacaklar,

ç. Test sonucu pozitif çıkanlar veya temaslı listesinde yer alanlar ile test tarihinden itibaren 3 günlük süre içinde sevk evrakını almayanlar ve test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaklar,

d. Ancak; sevk tarihleri içerisinde test yaptırmasına rağmen sevk tarihinden sonraki iki gün içerisinde test sonucunun negatif olduğu tespit edilen yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edilecekler,

e. Test sonucu, Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet'ten alabilecekler,

f. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,

g. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır.

ğ. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet'ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.

7. Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.

8. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

9. 7179 sayılı Askeralma Kanununun 27'nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

10. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.
Ana Sayfa
Manşetler
Video
Yenile