İşgalci İsrail, Endonezya Hastanesi ve Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

İşgalci İsrail, Endonezya Hastanesi ve Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

İnsanlığın düşmanı İsrail rejimi bu kez Gazze'nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi'ne üstelik top atışıyla saldırdı. 12 ölü, onlarca yaralı var. İkinci katı büyük hasar alan, elektrikleri kesilen hastanedekiler her dışarı çıkma girişimlerinde ateşe tutuluyor. Öte yandan İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin orta kesimlerindeki Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırıları sonucu aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 17 kişi yaşamını yitirdi.

Gazze'nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'ni önceki gün tehdit ve silah zoruyla boşalttırarak hastaları güneye giden ölüm yollarına süren İsrail dün de bölgede faal haldeki son sağlık kuruluşu olan Endonezya Hastanesi'ni kuşattı. Top atışları ve ağır silahlarla açılan ateşle hastane çevresindeki en az 12 Filistinli katledildi.

Hastanenin ikinci katının bombardıman sebebiyle büyük hasar gördüğü, saldırıda 2 doktorun da yaralandığı kaydedildi. Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre saldırı, hastanede elektriklerin kesilmesine neden oldu. 140 yatak kapasiteli sağlık kurumunda 650 hastanın tedavi gördüğü, yaklaşık 150 yaralı olduğu kaydedildi.

İşgalci İsrail, Endonezya Hastanesi ve Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

KESKİN NİŞANCILAR ÇATIDA

Hastaneyi abluka altına alan İsrail güçlerinden çevredeki yüksek binaların çatılarına yerleştirilen keskin nişancıların, hastane kapısı önünde her türlü harekete kurşunla karşılık verdiği öğrenildi. Filistinli gazeteci Enes Şerif, Endonezya Hastanesi'nin içinden 'İşgal güçleri hastaneyi direkt hedef almakta. Hasta ve yaralıların üzerine ateş açmaktalar. Bu belki son görüşme olacak. Burada durumlar oldukça zor. Lütfen bu mesajı iletiniz' anonsunu sosyal medyada paylaştı.

İşgalci İsrail, Endonezya Hastanesi ve Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Hastaneden bir diğer görüntüde ise bir doktorun yerde yatan yaralıyı tedavi etmeye çalıştığı anlar yer aldı. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, 'Endonezya Hastanesi'nin ablukaya alınması ve bombalanması, uluslararası müdahale gerektiren bir suçtur' ifadesi kullanıldı. Al Jazeera'ya konuşan Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra 'Endonezya Hastanesi'nin Şifa Hastanesi gibi olmasından korkuyoruz' dedi. Öte yandan Gazze'nin güneyinde gönüllü olarak görev yapan doktorlar, kuzeyin boşlatılması nedeniyle bölgedeki hastenelerde ekstra yoğunluk olduğunu, hasta ve yaralılara yetişemediklerini söyledi.

PREMATÜRE BEBEKLER SINIRI GEÇTİ

Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun baskını nedeniyle Şifa Hastanesi'nden Gazze'nin güneyine nakledilen 31 prematüre bebekten 28'ini dün Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a geçirdi. Mısır tarafında bebekler ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

'KAÇ KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ SAYAMIYORUZ'

Filistinli bir yetkili ise, İsrail güçlerinin Endonezya Hastanesi'nin bazı binalarını yıktığını, diğer binaların ise çevreyi kuşatma altına alan keskin nişancıların hedefinde olduğunu, hareket eden her şeyi vurduklarını aktardı.

'İsrail bombardımanında hayatını kaybedenleri çıkaramıyoruz ya da kaç kişinin öldüğünü sayamıyoruz. Hastanedeki 100'den fazla hastanın acilen cerrahi müdahaleye ihtiyacı var.

İşgalci İsrail, Endonezya Hastanesi ve Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

SEN DOĞDUĞUNDA ANNEM ÇOK MUTLUYDU

İsrail'in 5 bin 600'ü çocuk 13 bin 300 Filistinli'yi katlettiği Gazze'deki soykırıma ilişkin 46 gündür tek bir haber yapmayan Batı medyası, toplumların baskısıyla vicdanlı rolü kesmeye başladı. Amerikan New York Times gazetesi, 'Savaş Gazze'yi çocuk mezarlığına çevirdi' başlıklı bir haber yayımladı. Gazze'deki kalabalık bir morgda NYT fotoğrafçısının yanında ağlayan Halid'in, annesini ve abisini aradığı belirtilirken, Gazzeli çocuğun morgda abisi Halil'i son kez öptükten sonra 8 aylık kız kardeşi Misk'i teşhis ettiği aktarıldı. Küçük Halid, kız kardeşine sarılıp ağlarken, 'Sen doğduğunda annem çok mutluydu' dedi.

9 yaşındaki Halid'in morgda cenazeleri yan yana dizilen annesi, babası, abisi ve kız kardeşine veda ettiği ve aileden sadece Halid ve 7 yaşındaki erkek kardeşi Tamer'in kurtulduğu belirtildi. Gazeteye bilgi veren yerel gazeteciler, Halid'in ferdi olduğu Yudeh ailesinin 268 üyesinin uyurken katledildiğini söyledi. El Aksa Hastanesi'nin morg direktörü Yasir Ebu Amar, 'Birçok kefeni çocuk boyutunda kesiyoruz. Hiçbir zaman bu kadar çok çocuğun öldüğünü görmemiştik. Her gün ağlıyoruz. Her gün, çocukları hazırlarken ağlıyoruz' diye konuştu.

1500 ÇOCUK HASTANEYE KİMSESİ OLMADAN GETİRİLDİ

Şifa Hastanesi'nin acil servisinde görevli Dr. Gassan Ebu Sittah, birçok çocuğun hastaneye yalnız, şok halinde, yanıklar ve şarapnel yaraları içinde getirildiğini ve birçok vakada bu çocukları tanıyan kimsenin olmadığını söyledi. Ebu Sittah, iki hafta önce Şifa Hastanesi'nde travma halindeki kimliksiz çocuk sayısının 1500'e kadar ulaştığını aktardı.

17 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin orta kesimlerindeki Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırıları sonucu aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 17 kişi yaşamını yitirdi. Ölenler arasında çocuk ve kadınların da bulunduğu belirtildi.


İşgalci İsrail, Endonezya Hastanesi ve Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var


Ana Sayfa
Manşetler
Video
Yenile