Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Kararı Ne Olur? MB Kasım 2021 Faiz Kararı Toplantısı Hangi Gün?

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Kararı Ne Olur? MB Kasım 2021 Faiz Kararı Toplantısı Hangi Gün?

Merkez Bankası kasım ayı toplantısı vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından oldukça merak edilen konuşlar arasında yer alıyor. Ekim ayında alınan karardan sonra bu ay da gözle Merkez Bankası'nın üzerinde. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman? İşte merak edilenler...

Merkez Bankası faiz kararı çoğu kişinin merakla beklediği gündem konuları arasında yer alıyor. Kasım ayı toplantısı sonucunda merkez bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak ve merkez bankası kararı ne olur gibi oldukça merak edilen sorular yanıt bulacak. Son zamanlarda Euro ve Dolar üzerinde meydana gelen hızlı artış sonucu Merkez Bankası faiz kararı da vatandaşları ilgiyle takip ediliyor. Ekim ayında 200 baz puan indirme kararının ardından kasım ayı toplantısı sonucunda piyasanın ne şekilde ilerleyeceği merak konusu olmuş durumda. Merkez bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak sorusunun detaylarına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?


Merkez bankası kasım ayı toplantısının sonuçları hem vatandaşlar hem de yatırımcılar tarafından merakla beklenen konular arasında yer alıyor. Merkez bankası kasım ayı faiz kararları açıklandığında piyasaya birçok yönden etki edeceği için çoğu kişi bu sonuçların açıklanmasını bekliyor. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Belirli aralıklarla toplanan Merkez Bankası'nın PPK toplantısıyla beraber faizler hakkındaki karar açıklanmış olacak. Ekim ayında 200 baz puan indirerek gündeme gelen Merkez Bankası kasım ayı toplantısının tarihini açıkladı. Merkez bankası kasım ayı toplantısı ne zaman sorusu için tarih netleşti. 18 Kasım 2021 tarihinde kasım ayı toplantısı gerçekleştirilecek ve ilgiyle beklenen karar açıklanacak.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Kararı Ne Olur? MB Kasım 2021 Faiz Kararı Toplantısı Hangi Gün?

Ekim Ayı Toplantısında Neler Olmuştu?


Ekim ayı toplantısı sonucunda 200 baz puan düşürülerek yüzde 18'den 16'ya indirildi. Merkez Bankası son verdiği kararın ardından şu açıklamada bulundu;

“Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanmaya rağmen yakın dönemde açıklanan güven endeksleri, salgının etkisiyle gerilemeye başlamıştır. Aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları enflasyondaki yükselişin talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte büyük ölçüde geçici nitelikte olacağını değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.


Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Kararı Ne Olur? MB Kasım 2021 Faiz Kararı Toplantısı Hangi Gün?


Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında bir toparlanma gözlenmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.
Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için güçlendirilen makroihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkileri gözlenmeye başlamıştır. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.

Kurul, ayrıca iklim ve diğer çevre kaynaklı riskleri sınırlandırmak amacıyla, para politikasının ana hedeflerinde bir değişikliğe yol açmadan sürdürülebilir finans uygulamalarını uzun vadeli bir politika olarak destekleme kararı almıştır.
TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”
Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.'


Ana Sayfa
Manşetler
Video
Yenile